نحوه محاسبه وزن ورق رنگی

یکی از مهمترین عناصر در تولید ساندویچ پانل ورق‌های رنگی با ضخامت های مختلف میباشد. یکی از ویژگی‌های مهم ورق رنگی، وزن ورق رنگی با توجه به ضخامت و طول آن است. برای اطلاع از وزن ورق رنگی گالوانیزه شما می‌توانید به جدول وزن ورق رنگی مراجعه کنید. این جدول با توجه به استانداردهای ارائه شده برای محصولات تهیه شده واین موضوع به این معناست که شما باید وزن محصول خریداری شده را با اعداد این جدول مقایسه کنید. در صورتی که شما شاهد مغایرت بالای اعداد بودید، محصول خریداری شده از استاندارد تعریف شده برای ورق‌های رنگی بهره نبرده است.

برای تولید ورق فولادی استاندارد جهت استفاده در ساندویچ پانل های سقفی و دیواری در واقع از مواد مختلفی استفاده می شود. در کنار همه این موارد روش تولید ورق نیز می تواند بر کیفیت و همچنین ساختار وزنی آن موثر باشد. نورد سرد رایج ترین و مقرون به صرفه ترین روش تولید ورق بوده و با اینکه فولاد نورد سرد به طور گسترده مورد استفاده صنایع قرار می گیرد، اما این ورق در طول زمان در معرض رطوبت یا مواد شیمیایی دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود.
ورق های فولادی گالوانیزه از طریق فرآیند آبکاری با روی پوشانده شده اند، این پوشش به عنوان لایه ای مقاوم در برابر خوردگی محسوب می شود. ورق‌ های فولادی ضد زنگ از گران ‌ترین ورق ‌های موجود هستند. به علت وجود عنصر کروم در این نوع ورق، در برابر اکسایش بسیار مقاوم می باشند و در عین حال، ظاهر جذابی به فولاد می ‌دهند. تمامی موارد گفته شده به این خاطر است که بتوان در نهایت محصولی با کیفیت داشت. البته هر یک از این موارد می توانند به صورت مستقیم بر وزن ورق تاثیر بگذارند. به همین خاطر استانداردی بین المللی برای وزن هریک از انواع ورق تعبیه شده است که می توان به واسطه آن، وزن استاندارد انواع ورق را به دست آورد.

محاسبه وزن ورق های رنگی

ساده‌ ترین و سریع‌ ترین راه محاسبه وزن ورق های رنگی ، استفاده از جدول وزنی کارخانه‌ ها و جدول اشتال است. جدول وزنی کارخانه‌ ها توسط کارخانه‌ تولید کننده ورق ارائه می‌شود. پارامترهای جدول اشتال هم شامل عرض و ضخامت می باشد که اولی با حرف b و دومی با حرف s نشان داده می‌شود و با توجه به این دو پارامتر، می‌توان وزن 1 متر از ورق رو به دست آورد.

یکی دیگر از روش های محاسبه وزن ورق، استفاده از فرمول با استفاده از وزن مخصوص آهن میباشد ، در این حالت روش محاسبه وزن ورق آسان تر و با کمی دانش مهندسی میتوان بهترین نتیجه را بدست آورد. کافیست ابعاد و چگالی ورق مورد نظر را یادگرفته و ضخامت ورق را در آن وارد نمایید. فرمول محاسبه وزن ورق ساندویچ پانل :

Sheet weight = length * width * thickness * sheet density
1.00 * 1.00 *7.86 *0.5 = 3.93kg

با توجه به فرمول فوق شما میتوانید وزن ورق ساندویچ پانل و یا انواع ورق رنگی را محاسبه نمایید ، بعنوان مثال وزن ورق رنگی با ابعاد 1 متر در 1متر 3.93 کیلوگرم میباشد.

جدول وزنی ورق رنگی

همانگونه که مستحضر هستید ورق های رنگی تولیدی در کشور توسط کارخانه های مهمی از جمله فولاد مبارکه اصفهان، فولاد کاویان و اکسین خوزستان است که در جدول زیر وزن تقریبی ورق ها با ترولانس 0.02 محاسبه شده است که با استفاده از جداول وزنی ورق هر کارخانه، می توانید به آسانی وزن ورق های مورد نظر را مشاهده نمایید.

نوع ورق ضخامت(mm) طول(cm) عرض(cm) وزن(kg)
ورق رنگی 0.3 100 125 2.94
ورق رنگی 0.4 100 125 3.93
ورق رنگی 0.5 100 125 4.91
ورق رنگی 0.6 100 125 5.89
‫0/5 ‫(0 نظر)